Bännerid pole klikkimiseks

emailireklaam

Juba aastaid on mulle nalja teinud tõsiste nägudega inimesed, kes räägivad, et reklaambännerite peamine eesmärk on saada vaatajad neil klikkima. Kahjuks on tegu ühe suurima valearvamusega, mis uuringutega juba aastaid tagasi ära tõestati. Normaalne inimene ju bännerit ei kliki. Seniajani kohtab aga muidu toredaid, intelligentseid ja kenasid inimesi, kes seovad omavahel bänneri ja klikid. Kas me sellist Eestit tahtsimegi? Kuulata juttu bänneri ja klikkide seostest on umbes sama, kui vaadata mustade küünealustega või nina nokkivat vestluspartnerit.

 


Lepime siis tänasest kokku, et bännerite eesmärk ei ole kasutajad seal klikkima saada. Kui seda isegi eksliku eesmärgina üles seada, on ette teada, et see ei tööta. Palun rääkige seda oma klientidele, meediaagentuuridele, turundusinimestele, kujundajatele, firmaomanikele. Bänneritel ei klikita. Bännerid pole klikkimiseks.


Viimane tõestus sellele oli ühe suurima internetiuuringute firma comScore nõukogu esimehe Gian Fulgoni ettekanne “The Click Remains Irrelevant – Natural Born Clickers Return,” mis tehti 2007 aasta kordusuuringuna. Nagu nende sel aastal tehtud uuringust selgus, klikkis (CPC) bänneritel üldse vaid 16% netikasutajatest. Veelgi enam, vaid 8% inimesi olid need, kes moodustasid enamuse bänneriklikkidest. Ehk teisiti öeldes 92% inimestest ei kliki pea kunagi ja 84% mitte kunagi. Kahe aastaga on bänneritel klikkijate arv vähenenud 2 korda ja langus jätkub. Bänneritel ei klikita.


Vabandage väga, aga kes on sellisel juhul see, kes seab bänneri eesmärgiks klikid? Uuringu kokkuvõtteks oli, et bänneri ja kampaania optimiseerimine klikkidele piirab selle võimalikku mõju vaatajatele. Ehk siis reklaamija kaotab otseselt raha.


Minu tutvusringkonnas pole pea kedagi, kes bänneritel klikiks. Olen küsinud ja otsinud, kuid leidnud tõesti vaid üksikuid friike, sageli turundusinimesi, kes professionaalsest huvist vaid bännereid klikivad. Kas sina ise tõesti klikid? Sinu sõbrad ja töökaaslased?


Võiks siis arvata, et äkki on probleemiks halb suunamine? Tegelikult mitte. Klikkija on väga spetsiifiline demograafiline grupp, üks imelik inimtüüp. Ei leidnud hetkel ühte juba mitmete aastate tagust uuringut, mis tõestas hästi ära, et enamus nendest üksikutest klikiinimestest olid USA’s üksikud maal elavad keskeas koduperenaised (shopping channeli sihtrühm). Samas noored, linnainimesed, kõrgema sissetulekuga ei klikkinud bänneril pea kunagi. Miks peakski? Ka ülaltoodud ComScore uuring leidis, et enamus klikkijaid olid madalama sissetulekuga noored inimesed. Enamus demograafilisi sihtrühmi jääb bänneriklikkidega alati katmata. Oleme seda ka ise oma Oi! reklaamvõrgustiku klikkijate demograafiat jälgides näinud – näiteks seda, et just naised on hoolikad klikkijad, mehed aga mitte.


Saitide külastajate statistikast selgus uuringus, et veelgi enam, kuni 96% saitide unikaalsetest külastajatest ja 96% lehevaatamistest olid mitte-klikkijad. Neile näitavad siis reklaamijad oma bännereid ja ootavad klikke, teades, et 96% juhul ei saa klikk mitte kuidagi järgneda? Küll teevad kulutusi sellele 96% meediapinnale enamus internetifirmasid ja online-väljaandeid.


Bännerid on aga hea brändireklaam. Positiivse poole pealt selgus, et kuni 30% bänneri nägijatest külastas lähima 3 kuu jooksul bänneritel reklaamitud saite. Loomulikult ilma neil klikkimata. Bännerid töötasid täiesti hästi, kuid mitte läbi klikkide. Ka mina võin üles lugeda sadu reklaamijaid, kelle firmad, tooted ja brändid on mulle pähe kulunud Delfi, Postimehe, meie enda saitide lehtedelt ja bänneritelt.


139 comScore kampaaniaefektiivsuse uuringust selgus, et ka ilma klikkideta suurenes 1-4 nädala jooksul bännerite nägemisest reklaamija reach 45-65%. Reklaami kaubamärkide ja brändide osas teostati otsinguid 38-52% rohkem.


Reaalelulises müügis selgus kõige paremini töötavat otsireklaami ja bännerite koosmõju, mis tõusis neid 2 meetodit koos kasutades kuni 119%. Võrreldes otsireklaami ja bännereid leiti, et kuna bännerid jõuavad niivõrd palju suurema sihtrühmani, siis andis suurima absoluutse tulemuse müügi tõusus just bännerreklaami kasutamine. Siiski võib otsireklaami lisamine anda väikese lisasünergia.


Bännerreklaami kampaaniaid kaubanduse sektoris uurides selgus, et 82% bännerkampaaniate puhul tõusis reaalne offline müük. Keskmine müügi tõus oli 22%. Ilma klikkideta.


Võrreldes TV ja Interneti brändireklaami pikaajalist mõju müügi tõusule selgus, et need olid pea võrdsed: 8% vs 9%.


Uuringu kokkuvõtteks oli soovitus, et eksliku mõõdiku – kliki – asemel peavad turundajad kampaaniates hakkama mõõtma hoopis muid asju: teadlikkust, eelistusi, hoiakuid, müüki. Need on ka asjad, mida peame turundajatena ja meediakanalitena seadma endale edukates bännerkampaaniates eesmärkideks. Me tahame kasutajaid mõjutada. Me tahame suurendada müüki. Me tahame, et inimesed tuleks meie poodi või telliks meie teenuseid.

This site is registered on wpml.org as a development site.